פורסם ב- כתיבת תגובה

צו ירושה – מדריך מקוצר

שיחה על ירושה בין שלושה אנשים

כמעט אין אדם שלא עוזב את העולם הזה עם מעט רכוש, חפצים או כסף. פריטים אלה, נכסים וכל דבר בעל ערך שהיה שייך לאדם שנפטר יעברו באמצעות צו ירושה אל אנשים אחרים בהתאם לצוואה שהשאיר אחריו או בהתאם לחוק במידה ואין צוואה כזו. כל מה שהשאיר אחריו נקרא עיזבון והוא יעבור ליורשים החוקיים לאחר פטירתו של אותו אדם. לא פעם יש וויכוחים ומריבות, אפילו בתוך המשפחה, בנוגע לצוואות וירושות. כמו כן יש חילוקי דעות לגבי מי היורש כאשר אין צוואה ברורה ועל כן חשוב להצטייד בעו"ד צוואות וירושות שילווה אתכם בדרך עד קבלת הירושה או חלוקה הוגנת שלה.

עריכת צוואה ומדוע זה חשוב?

כדי למנוע תקלות משפטיות עתידיות או יורשים לא צפויים, בדרך כלל מחליט אדם בעודו בחיים, להכין מראש צוואה כדי שגם הוא וגם בני משפחתו יהיו רגועים יותר לענייני הירושה בבוא העת. הצוואה היא מסמך בעל תוקף משפטי שבו האדם, בעודו בחיים, קובע למי ילך הרכוש שלו, הכסף שלו, הנכסים שלו, קופות החיסכון והפיקדונות שלו וכל דבר שיש לו שהוא בעל ערך – בבוא העת כאשר יעזוב את העולם. הצוואה צריכה להיערך עם עו"ד נוטריון לענייני משפחה ובחתימתו על המסמך. 

חלוקת ירושה על פי צוואה או על פי דין?

כאשר המנוח עוזב את העולם והמשפחה מחליטה לקדם את ענייני הירושה הם הולכים אל עורך דין לענייני משפחה העוסק, בין היתר, בצוואות וירושות. הוא פותח להם צו משפטי בנוגע לצו ירושה כדי להסדיר את חלוקת העיזבון של אותו מנוח. במידה והוא השאיר אחריו צוואה הירושה הינה ירושה על פי צוואה ותחולק לפי איך שהמנוח רצה. כאשר אין צוואה תקפה קיימת הירוקה תהיה מסוג "ירושה על פי דין" וכאן יורשים פוטנציאליים נוספים עשויים להשמיע את קולם ולהיות מיוצגים על ידי עורכי דין משלהם ולדרוש את החלק שלהם בירושה.

מהם השלבים לפתיחת הליך צו ירושה?

כדי לקבל את צו הירוקה שלכם תצטרכו לפתוח צו משפטי באחת הלשכות האזוריות (או בתי הדין הדתיים) ולפתוח צו לענייני ירושה. פתיחת הצו כרוכה באגרה כמובן. לאחר מכן יש למלא אונליין את הטפסים הנדרשים לצו הירושה ורצוי שזה ייעשה באמצעות עורך דין לענייני משפחה המלווה אתכם בתהליך. מצרפים את תעודת הפטירה של המנוח, תצהיר חתום על ידי עו"ד של פותח הצו ומבקש הירושה וייפוי כוח לעורך דין המלווה אתכם. 

לאחר מכן יש כמה שלבים בהליך שבהם הרשם לענייני ירושות בודק את הבקשה שלכם, מפרסם בעיתון יומי מודעות על הפטירה ופתיחת צו ירושה בנושא. לאחר מכן מעבירים את התגובות והבקשה לאפוטרופוס הכללי ותוך 45 ימים לכל היותר הוא ישלח את תגובתו. זו יכולה להיות שאין לו התנגדות לצו הירושה, שהוא מבקש להשלים מסמכים מסוימים או שהוא מעביר את הנושא לדיון בית המשפט להכרעה בנוגע לצו.

לייעוץ עם עו״ד המתמחה בצוואות וירושות, אנו ממליצים לפנות אל עורך דין עמית ורד באמצעות האתר בטלפון 03-949-9555

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.